Novljanski bećarac u srcu Europskog parlamenta

Objavljeno: 17.03.2015 - 20:34 Piše: Luka Selenić Pročitano: 3473 puta

Kako je biti zastupnik u Europskom parlamentu, doznali su učenici Srednje škole Novska. Ostvarivši odlične rezultate na županijskom natjecanju o Europskoj uniji u Sisku, učenice trećeg razreda gimnazije Srednje škole Novska su osvojile odlično 2. mjesto i time put u Strasbourg.

>> Učenice Srednje škole Novska postaju europske zastupnice

Cilj je bio da učenici na jedan dan budu europarlamentarci, odnosno da prođu kroz njihov radni dan. Uz Hrvatsku, koju je predstavljala Novska, sudjelovale su još 23 zemlje, po 24 učenika iz svake.

Sve je krenulo sa predstavljanjem. Tako su Patricia Kujundžić i Doroteja Lukić ukratko na engleskom jeziku predstavile Hrvatsku i grad Novsku, nakon čega je slijedio originalan i odličan bećarac, kojeg je u narodnoj nošnji odpjevala Stephany Domitrović, a svirali su Matija Jugović, tamburica, i Jakov Hrmo, gitara. Ekipe su odradile i radni ručak, pa su sudjelovali u “EuroGame” natjecanju, u kojem su odgovarali na razna pitanja postavljena od drugih timova, iz drugih zemalja. U svom radnom danu su radili u odborima, obrađujući dodijeljenu temu, nakon čega je slijedio i onaj glavni dio – plenarna sjednica Europskog parlamenta, u kojem su imali pravo glasati, kao i pravi europarlamentarci.

TONSKI PRILOG – Bećarac:

Učenice su također osvojile put za još 19 učenika iz 3. i 4. razreda gimnazije, i još jednu profesoricu. Donacijom Grada Novske i pilane “Quercus“, novljanska grupa je tako posjetila i Pariz.

Životno iskustvo i putovanje za pamćenje

– Učenici su odradili radne zadatke bez greške, te u komunikaciji s drugima pokazali izuzetnu susretljivost, što ih je izdvojilo od ostalih. Pokazali su originalnost u nastupu prilikom predstavljanja, što je izazvalo ogromne simpatije ostalih sudionika i pohvale učenika i profesora iz ostalih zemalja. Pohvaljujem još jednom sve učenike koji su bili dio ove prekrasne francuske priče, i nadam se da ćemo takvih ili sličnih priča imati još, jer su uspomene koje smo donijeli sa sobom s ovog putovanja najvrjedniji suvenir, i uspomene koje ostaju trajno, rekla nam je Irena Dodigović Sovulj, profesorica i mentorica.

Novljanska ekipa otišla je kući i sa nagradom “Euro-profesor”, koju je iz “EuroGame” natjecanja osvojila profesorica i mentorica Dijana Bogović Gulić.

– Želim pohvaliti sve naše učenike koji su još jednom potvrdili svoju uspješnost, dostojno nas predstavili i aktivno sudjelovali u svim raspravama na kojima su branili svoje stavove. Bili su svoji i na taj način zavrijedili pohvale svih prisutnih, izjavila nam je Dijana Bogović Gulić.

Predstavnice Novske su bile oduševljene natjecanjem. “Zadovoljne smo jako, i drago nam je što samo sudjelovale u takvom projektu, u kojem samo mnogo toga zanimljivog vidjele i čule. Ovo je bila prilika koja se ne propušta!”, rekle su nam Laura Iličić i Andrea Kozić. “Stvarno neopisivo iskustvo koje mi je omogućilo upoznati nove ljude, vidjeti zanimljivosti Strasbourga, Pariza i Ulma, i vidjeti kako otprilike izgleda posao europarlamentaraca”, izjavila je Marta Ćurić. “Predivno! Najbolje i nezamjenjivo iskustvo u životu. Zadovoljne smo mogućnošću upotrebe engleskog jezika, što inače nemamo, i što smo sami sebe međusobno bolje upoznali i zbližili se”, nadodale su Patricia Kujundžić i Doroteja Lukić.

Ako želite pogledati snimku predstavljanja naših učenica, to možete klikom na ovu poveznicu (predstavljanje počinje na 1:00:50).

Učenicima i profesoricama svaka čast za savršeno predstavljanje našeg grada!