U prosincu čak 45 pokušaja krijumčarenja migranata u SMŽ

Situacija s nezakonitim pokušajima krijumčarenja migranata postaje sve intenzivnija zadnjih godina, a zbog raznih geopolitičkih faktora ove godine bilježi porast. Tako je u Njemačkoj broj nezakonitih ulazaka u državu narastao na razine dramatične 2016. godine kada je Europu zahvatila migrantska kriza, a u Hrvatskoj je broj zahtjeva za azil porastao za 700 posto (podatak iz rujna). Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je 14. prosinca da je 2023. godine hrvatska policija uhitila 1681 osobu zbog pokušaja krijumčarenja migranata.

U Sisačko-moslavačkoj županiji policija danonoćno radi na praćenju i sprječavanju ilegalnog krijumčarenja. Prema javno dostupnim podatcima sa službene stranice PU SMŽ, samo su ovog prosinca uspješno zaustavili čak 45 pokušaja krijumčarenja ljudi, a odgovorne osobe uhitili kako bi se mogle procesuirati.

S obzirom na situaciju, Europska unija uvodi nova i stroža pravila vezana uz azil i ilegalne ulaske u uniju. Ministar Božinović objasnio je da se ovim promjenama po prvi put napušta pozicija da su migranti isto što i izbjeglice.

“Ovo su ekonomski migranti. Postoji granica u broju koju su sve države više-manje dosegnule, posebno one koje su krajnje destinacije poput Njemačke. Što se nas na vanjskim granicama EU-a tiče bit će nam lakše odbijati azile“, izjavio je ministar Božinović za Dnevnik Nove TV 20. prosinca 2023. Svakako se nadamo da se pronađu rješenja za ove probleme te da hrvatska policija nastavi neumorno raditi na sprječavanju krijumčara i na čuvanju reda i sigurnosti u našoj županiji, ali i cijeloj državi. Ovim putem se zahvaljujemo svim službenicima policije u našoj županiji.

Više vijesti