RAZGOVOR: Vinko Debeljak (HSP) – kandidat za gradonačelnika “SVI SMO MI NOVSKA”

Objavljeno: 17.05.2017 - 20:50 Piše: Željko Gašparović Pročitano: 3040 puta

Dugo ste u politici, prije u koaliciji s HDZ-om, bili ste i predsjednik Gradskog vijeća Grada Novske, jedan mandat i u oporbi, a u ovom mandatu kao programski partner. Što se svih tih godina promijenilo? Kako ste surađivali s gradonačelnikom i kakva je bila suradnja s drugim programskim partnerima iz SDP-a u sadašnjem sudjelovanju u vlasti?

Aktivno sudjelujem u našoj lokalnoj politici od 2001. godine kada sam bio član Gradskog poglavarstva Grada Novska sve do 2005. godine. U mandatu od 2005. godine do 2009. godine bio sam gradski vijećnik i predsjednik Gradskog vijeća. Od 2009. godine do 2013. godine bio sam oporbeni vijećnik i predsjednik Kluba vijećnika HSP-a u Gradskom vijeću, a od 2013. godine do ovih dana direktor sam u gradskoj komunalnoj tvrtci Novokom. Ukratko, vrijeme je brzo proteklo, a ono što bih posebno naglasio kroz vlastiti politički angažman u proteklih dvadesetak godina to je uvijek nastojati raditi za boljitak našega grada. Po mome skromnom mišljenju, jedino mjerodavno mjesto na kojem možemo saznati što naši sugrađani misle o nama lokalnim političarima je na biralištu. U politici je kao i u životu, događaju se i usponi i padovi i naprosto moramo se znati nositi s takvim razvojem događaja. Najvažnije je u životu, pa tako i u politici, imati cilj i realna promišljanja. Osnovni cilj HSP podružnica Novska i mene kao člana iste je svekoliko blagostanje i napredak našeg grada i građana kroz realizaciju projekata koji su nužno potrebni našoj zajednici. Nastojimo na ovoj komunalnoj, lokalnoj razini ne robovati ideološkim podjelama, jer one će u našem narodu nažalost još dugo biti naglašene, a malom čovjeku i njegovoj obitelji je bitno da im se omoguće dobri i mjerljivi uvjeti za život, a isto tako poštena plaća za pošten rad.

U zadnje vrijeme kritični ste prema SDP-u, često spominjete i neslaganje s gradonačelnikom, što se dogodilo da ne potpišete koaliciju sa strankama koje je za naredne izbore okupio gradonačelnik? Najavljivali ste da na izbore izlazite samostalno, kako ste se odlučili za koaliciju s HSLS-om?

HSP je stranka kroz koju sam oduvijek politički djelovao. Hoću reći da nisam nikada posjedovao nijednu drugu iskaznicu. Opće je poznato da je HSP Novska na lokalne izbore izlazila samostalno. Kako u životu tako i u politici ništa nije trajno i nepromjenjivo. Na ove lokalne izbore odlučili smo izaći u koaliciji s HSLS-om. Svakako treba naglasiti da se ovaj politički savez ovih dviju stranaka nije dogodio slučajno i preko noći. Podsjećamo naše građane da smo protekle četiri godine imali sasvim korektnu i mjerljivu političku suradnju. Posebno tu naglašavam vrlo korektan odnos sa aktualnim dogradonačelnikom Tomislavom Baićem, a i u Gradskom vijeću suradnja s vijećnicima HSLS- a bila je obostrano uvažavajuća. Kada govorimo o političkoj suradnji HSP i HSLS u prigodi ovih lokalnih izbora u Novskoj izuzetno mi je drago da se na listi za Gradsko vijeće čiji sam nositelj nalaze mlade osobe, intelektualci iz HSLS-a poput Tomislava Baića, profesora, Nikoline Fijačko Filipović, profesorice matematike i fizike i ravnateljice Srednje škole u Novskoj. Zasigurno se radi o osobama koje imaju mjesta na svim listama u prigodi ovih lokalnih izbora. Aktualni gradonačelnik ponudio nam je nastavak političke suradnje u gradu ocijenivši nas kao korektne i stabilne političke partnere, što i jesmo za razliku od SDP-a, a za kojeg nam je i sam aktualni gradonačelnik često tvrdio da ga politički ucjenjuju, te kao takvi su bili izvor političke nervoze. Upravo potpisujući politički savez sa SDP-om aktualni gradonačelnik pokazao je izrazitu političku nedosljednost, neprincipijelnost i gubitak političkog orijentira u prigodi ovih lokalnih izbora u predizbornoj koaliciji s SDP-om. Tim više čudi zajednički izlazak na ove izbore, što je očiti dokaz da je aktualni gradonačelnik spreman na sve kako bi zadržao postojeću fotelju podcjenjujući birače, podmetnuvši im takav predizborni “politički brak”. Nadam se da se birači neće dati prevariti. Naprotiv, očekujem da će od strane samih birača stići zaslužena kazna za takav politički predizborni igrokaz.

Koje od projekata u proteklom četverogodišnjem razdoblju smatrate uspješno završenim i dali je po Vama došlo do gospodarskog i komunalnog napretka Grada?

Ovo pitanje traži veću opservaciju, no istaknuti ću nekoliko važnijih projekata. Na području zaštite okoliša kroz ove četiri godine sanirano će biti odlagalište komunalnog otpada Kurjakana, za što se HSP zalaže već dugi niz godina na vrlo mjerljiv način. Dograđeno je još dvjesto metara prometnice u zoni Novska. Na inzistiranje HSP-a Novska asfaltirano je nekoliko odvojaka po našem gradu. Preasfaltirano je školsko igralište u Rajiću. Podsjećam naše sugrađane da smo odustali od ukidanja prireza u našem gradu kako bi osigurali dostatna sredstva za stipendiranje naših srednjoškolaca i studenata, a isto tako osigurali stalnu mjesečnu financijsku potporu za sve one umirovljenike koji primaju mizerne mirovine. Svakako moram naglasiti ogroman doprinos HSP-a Novska u izgradnji doma u Jazavici s parkiralištem, na što smo posebno ponosni, a to cijene i sami stanovnici našeg prigradskog naselja Jazavica. Našim inzistiranjem i zalaganjem izgrađena je mrtvačnica u Borovcu i predana na uporabu mještanima Borovca. Pripremljena je projektna dokumentacija i dozvole za mrtvačnicu u Voćarici. Završene su svlačionice NK “Croatia” Stara Subocka, za što smo se kao stranka zalagali nekoliko proteklih godina kritizirajući i bivšeg gradonačelnika zbog neprimjerenog odnosa prema klubu, koji je i u bivšoj zločinačkoj komunističkoj Jugoslaviji nosio ime Croatia. Dograđena je svlačionica NK “Sokol” Rajić. A jedan od prioriteta u našem političkom djelovanju u proteklom mandatu bila je izgradnja pješačkog most u Rajiću, čijim će završetkom biti bitno povećana sigurnost pješaka u prometu na zadovoljstvo svih stanovnika Rajića. Uskoro će i naš grad dobiti LED rasvjetu, a naglašavam da je i to bio jedan od prioriteta u našem političkom djelovanju.

Poduzetnička zona „Novska“ bila je spremna za ulagače kada je upravljanje Gradom preuzela nova gradska vlast. Četiri godine su prošle, najavljivane su tvrtke, ali u zoni nije sagrađen niti jedan gospodarski pogon. Čiji je to propust?

U mandatu koji je upravo završio izgrađeno je novih dvjesto metara ceste u zoni Novska. Podsjećam naše sugrađane, a što je žalosna činjenica, da brojne gospodarske zone u RH stoje zapuštene, a neke su prestale i u potpunosti s radom, zbog nesposobnosti, neznanja i nečinjenja svih vladajućih garnitura koje su se smjenjivale na vlasti od Domovinskog rata do danas. Ne tražim nikakav alibi za postojeće stanje, ali svakako želim naglasiti da u ovom trenutku u Hrvatskoj ne postoji poticajan poduzetnički ambijent, što brojne poduzetnike frustrira, a potencijalne investitore odbija od daljnjih ulagačkih namjera u ovakve zone, kao što je i naša zona Novska. Naši poduzetnici i potencijalni investitori naglašavaju kompliciranu birokratsku proceduru s kojom se susreću, rigidnu i nedostatnu zakonsku regulativu, brojne fiskalne i parafiskalne namete, korupciju, visoka izdvajanja za doprinose na plaće, nedostatak kvalitetne i kvalificirane radne snage, a čemu je razlog neprovođenje obrazovne reforme za što krivnju snose vladajuće elite. Naravno, tu treba naglasiti visok PDV, što uz sve prije navedeno, za posljedicu ima preseljenje proizvodnje u susjedne zemlje gdje je jeftinija radna snaga i bolji uvjeti za investitore. S obzirom na politički cirkus koji se trenutno događa u našoj domovini za očekivati je da će se ovakvi negativni trendovi nastaviti i u budućnosti na što lokalne uprave ne mogu gotovo nikako utjecati, nego trpe neželjene posljedice na štetu vlastitih građana. Unatoč svim tim poteškoćama Grad Novska uskoro očekuje početak izgradnje tvornice kompozitnog kamena koja bi trebala zaposliti u prvoj fazi stotinjak djelatnika.

Založili ste se za uređenje pristupne ceste prema tvrtci “Termoston”. Hoće li to biti i dalje jedan od prioritete?

Naravno. Svi mi koji smo aktivno sudjelovali u našoj lokalnoj politici proteklih petnaestak godina s velikim zadovoljstvom smo dočekali ovakvu investiciju u gradu. Proizvodnja i nova radna mjesta je ono što ulijeva nadu u bolju budućnost za naš grad. Ova tvrtka treba u konačnici doživjeti bolji pristup izlazu na autoput, a to je moguće realizirati dovršetkom izgradnje naše obilaznice koja trenutno dolazi na križanje s Ulicom kralja Zvonimira. Ne zaboravimo i neposrednu blizinu željezničke pruge. Uz ovu novoosnovanu tvrtku nikako ne smijemo zaboraviti i naše domaće poduzetnike koji u tom prostoru djeluju već duže vrijeme i zapošljavaju naše sugrađana. Smatram da će se i njima poprilično pomoći izgradnjom te ceste. Svakako želim naglasiti da će izgradnja i završetak te ceste biti jedan od glavnih prioriteta u osobnom angažmanu u predstojećem mandatu, kako mene samoga, tako i mojih suradnika.

Kako mislite urediti odnose gradske vlasti i nekih od Udruga proisteklih iz Domovinskog rata Grada Novske i hoćete li otvoriti javni medijski prostor za sve?

HSP je uvijek naglašavala u svome političkom djelovanju da je temelj moderne hrvatske države krvavi i nametnuti Domovinski rat i hrvatski branitelji koji su iz toga rata izašli kao pobjednici. Za nas u HSP-u svetinje koje su krvlju plaćene u Domovinskom ratu su nešto najvrjednije što svi moramo uvažavati i poštivati. Upravo su hrvatski branitelji ti kojima moramo zahvaliti na slobodnoj Hrvatskoj i miru u kojem odrastaju naša djeca, a naših poginulih hrvatskih vitezova moramo se s ponosom i pijetetom prisjećati svaki dan i nikada ne smijemo zaboraviti njihovu žrtvu za vlastiti narod. Ako mi građani grada Novske ukažu povjerenje i izaberu za gradonačelnika Novske, jedan od prvih mojih poteza će biti sazivanje radnoga sastanka sa svim udrugama iz Domovinskog rata kako bi dogovorili smjernice za daljnju suradnju. Posebno naglašavam da su naši hrvatski branitelji, među kojima ističem naše poginule vitezove, ponos našega grada Novske. Osobno jamčim da će u meni imati čovjeka koji će ih maksimalno uvažavati i razumijevati, a moj ured će im biti na raspolaganju dvadeset i četiri sata.
Što se tiče medija, apsolutno ću se založiti da naši lokalni mediji budu pristupačni svima i neće biti povlaštenih.

Što iz Vašeg programa posebno želite istaknuti?

Istaknuo bih da naš izvršni paket nudi gradonačelnika profesionalca i zamjenike volontere i na taj način ćemo gradskoj blagajni uštedjeti više od milijun kuna. Držimo da ovakvim pristupom možemo doprinijeti nabavci udžbenika za osnovnoškolsku djecu, što će donekle olakšati našim sugrađanima. Također, plaća gradonačelnika će biti umanjena, u skladu s padom poreznih prihoda u gradu. Svi projekti koji su započeti u protekle četiri godine, a bitni su za naš grad, svakako ću nastaviti sa realizacijom u mandatu koji je pred nama.

I na kraju poruka građankama i građanima Grada Novske.

Poštovane sugrađanke i sugrađani, pozivam Vas da svakako izađete na ove lokalne izbore. Birajući mene i moje suradnike dati će te povjerenje timu ljudi koji će se za Vas maksimalno zalagati i s kojim ćete vrlo mjerljivo, korektno i kvalitetno surađivati slijedeće četiri godine. Kazao sam surađivati, zato što sam mišljenja da se jedino međusobno uvažavajući i slušajući onog drugog možemo izvući iz ove krize, a zasigurno nam je svima cilj bolja i ugodnija sredina za življenje. Preporučam listu broj 4 za gradsko vijeće i kandidata broj 1 za gradonačelnika Grada Novske – Vinka Debeljaka. I na kraju svim našim građanima poručujem : SVI SMO MI NOVSKA!

Kandidat: Vinko Debeljak
Zamjenica kandidata: Nikolina Šepović Vidović
Zamjenik kandidata: Željko Lucić

Kandidacijska lista za Gradsko vijeće Grada Novske:

1. Vinko Debeljak
2. Željko Soldo
3. Željko Lucić
4. Tomislav Baić
5. Nedo Klarić
6. Nikolina Šepović Vidović
7. Nikolina Fijačko Filipović, Prof.
8. Ksenija Lekić
9. Ivica Cink
10. Željko Mihaljević
11. Ana Domitrović
12. Josip Adžijević
13. Andrea Jauk
14. Edita Koren, Bacc. Oec.
15. Antoneta Dulaj
16. Ivan Filipović
17. Josip Jež