Izabrani novi članovi Savjeta mladih Grada Novske – u Udruzi mladih nezadovoljni

Objavljeno: 19.11.2015 - 9:20 Piše: Željko Gašparović Pročitano: 3396 puta

Savjeta mladih Grada Novske djeluje od 2007. godine, bira se na dvogodišnje razdoblje s ciljem aktivnog uključivanja mladih u javni život Grada Novske. Članove predlažu udruge i organizacije mladih, političke i ne političke udruge, a imenuje ih Gradsko vijeće Grada Novske.

Na zadnjoj održanoj sjednici ovog tijela, većim brojem glasova vijećnika u Savjet mladih imenovano je pet članova HSLS-a – Mladih liberala: Nikolina Jurić, Dražen Pavlović, Ivan Pavlović, Ivan Grbić i Ivan Tadić, iz SDP-a: Sandra Brletić Marenić, Natalija Fricki i Zdravko Mišić te Antonio Stojić iz Mladeži HDZ-a.

Ispred Udruge mladih Grada Novske kandidiran je Marin Fabijanić, predsjednik udruge, ali gradski vijećnici nisu glasali za njegov ulazak u Savjet mladih. Kažu, među članovima s nezadovoljstvom i negodovanjem je primljena odluka o izboru jer od ranije je poznat stav gradonačelnika Vlade Klasana prema Udruzi mladih – stav da je “i to hadezovska udruga”.

Savjet mladih promiče i potiče mlade na njegovanje temeljnih vrijednosti koje su od neizmjerne važnosti za izgradnju svakog čovjeka pa tako i društva u cjelini, na očuvanje hrvatskog identiteta i tradicije, te prirodnih i kulturnih vrednota Grada Novske.

U Udruzi mladih Novska čuđenje – kažu, većina drugih kandidata nije se uključivala u javni život i aktivnosti. Tvrde da dio izabranih do sada nije bio javno aktivan, jedino što su svojim izjavama za kandidaturu naveli kako su članovi neke do stranaka HSLS-a ili SDP-a.

Udruga mladih Grada Novske: Nismo pod patronatom niti jedne političke stranke

– U Savjet mladih Novske bira se 9 članova, predlagatelji su pomladci političkih stranaka te sve Udruge i Ustanove koje rade s mladima pa je radi toga rezultat ovog izbora prije svega sramotan. Udruga mladih Novske nakon 11 godina postojanja i rada s mladima u Novskoj ostala je bez člana u tako važnom tijelu. Ovo je na neki način i bilo za očekivati znajući gradonačelnikov stav prema Udruzi mladih Grada Novske. Izražavam nezadovoljstvo nad dogovorenim glasovanjem unutar vladajuće gradske garniture. Čitajući imena izabranih svima nama koji smo radili i radimo na projektima za mlade, jasno je da velika većina izabranih članova i njihovih zamjenika ne zna ni kako raditi projekt niti su ga ikada radili, a niti su se s nama željeli uključiti u naše aktivnosti, s razočarenjem govori Marin Fabijanić, predsjednik.

Dodaje kako je ovakvim političkim uplitanjem vlasti dovodeno u pitanje rad Udruge mladih Novske. Kaže, predsjedanje Udrugom mladih preuzeo je ove godine, nakon što je bivši predsjednik samo nakon jedne godine mandata odstupio. Objašnjeno je – radi pritiska iz vlasti.

– Nakon deset godina ostali smo i bez jedinog prostora koji smo imali. Sve je bilo dirigirano iz Ureda gradonačelnika. Željelo se nakon toliko godina zalaganja za život mladih u Gradu ugasiti naša Udruga. Vladajući su to objašnjavali na razne načine, ponajviše slabim ispunjavanjem plana rada u proteklom razdoblju. Ključni problem je zapravo u glavi onih koji nas povezuju s politikom, a prostor iz kojeg su nas izbacili danas zjapi prazan. Udruga mladih Novska nije i ne djeluje pod patronatom niti jedne političke stranke. To je jedina istina nasuprot laži koje možemo čuti i koje smo kao članovi osjetili na svojoj koži. Naši članovi mogu biti iz bilo koje stranke ili politički neopredijeljeni, politika nema, niti će ikada imati mjesto u Udruzi. Samo nam je bilo važno obogatiti život mladih u Gradu Novska, istaknuo je Fabijanić.

Mladi su bolji i pošteniji nego pojedini političari

Prema riječima Marije Kušmiš, bivše predsjednice Savjeta mladih Novske, kroz svoje aktivnosti i projekte Savjet mladih nastojao je uključiti i povezati što veći broj institucija, udruga te drugih organizacija kako bi se što kvalitetnije provodila politika prema mladima u Gradu Novska. Najaktivniju ulogu u tome, kako kaže, imali su upravo članovi Udruge mladih Grada Novske.

Poduža lista provedenih aktivnosti pokazatelj je dobrog rada, za svoj grad, mlade i građane. Od tečajeva stranih jezika, pričaonice, igraonica i tribina, projekt “BIKE”, jedno vrijeme objavljivali su svoja razmišljanja i kritike aktualne vlasti u svojem časopisu. Proveli su više humanitarnih akcija, prošle i ove godine uz potporu Sisačke biskupije podijelili su desetke tona jabuka i mandarina. Voće su darivali za djecu u školama u Novskoj, Jasenovcu, Rajiću, Lipovljnima. Članovi podsjećaju kako su ih pojedinci skloni vladajućima optužili da je sve bilo po nekom hadezeovskom ključu.

– Na kraju, organizirali smo značajni sportski događaj, utrku “NOVSKA RUN8K“, na kojoj je nastupilo 108 natjecatelja ih svih krajeva Hrvatske, ali i inozemstva, uz veliki broj naših volontera. Primili smo pohvale od mnogih atletskih klubova, a od gradonačelnika kritike da smo i trku ispolitizirali. Razlog je što je, osim gradonačelnika, najboljima medalje uručio i Marin Piletić, zamjenik župana. Sisačko-moslavačka županija je pored Grada Novske bila pokrovitelj, s time da smo od Grada dobili malo više od  tisuću, a od županije 8 tisuća kuna, pa je valjda i predstavnik županije pozvan sudjelovati, podsjetio je Marin Fabijanić, predsjednik Udruge mladih Novska.

Novska treba mlade, a vrijeme je da se mlade, vrijedne i kreativne prihvati kao ozbiljne partnere, da im se omogući što više sudjelovanja u kreiranju života u Gradu. Svakako, mladi se u isto vrijeme trebaju aktivnije uključiti u život svog Grada, zajedno sa svojim idejama, voljom i znanjem.