DOKAZI – gradonačelnikov udar na slobodu govora i medija

Objavljeno: 02.06.2016 - 20:21 Piše: Luka Selenić Pročitano: 5410 puta

Napadi na Novska.IN portal od strane gradonačelnika Vlade Klasana dostigli su razinu nedopustivog – od pokušaja zabrana naše suradnje s gradskim ustanovama i nekim Udruga koje financira Grad do stalnih neargumentiranih prozivanja na sjednicama i događanjima, sada su diskreditacije prešle i u eter Radio postaje Novska i Novljanski vjesnik – medije koje plaćamo mi, građanke i građani Novske, stoga na ove ozbiljne aktivnosti gradonačelnika Novske moramo upozoriti i reagirati.

novljanski-vijesnik-str2-br552Tako u emisiji „U razgovoru s gradonačelnikom“, emitirane u ponedjeljak, 23. svibnja te ponovno puštane u eter 27. svibnja, gradonačelnik nas je lažno prozvao i iznio neistine na naš račun, koji se mogu protumačiti kao napad na slobodu govora i politički pokušaj diskreditacije sadržaja koji Novska.IN portal prenosi. Ponovne neargumentirane prozivke i povezivanje s lokalnom politikom ponovio je na drugoj stranici novog Novljanskog vjesnika (link).

 

TONSKI PRILOG - Isječak iz emisije

Ove izjave iz snimke demantiramo i dokazujemo suprotno izrečenom u nastavku teksta. No, svaku izjavu i prozivku gradonačelnika Klasana na naš račun, bilo prošlu i buduću, odbacujemo i tvrdimo da se na Novska.IN portalu nije objavio, niti će se objaviti tekst u kojem se vrijeđa, “pljuje”, laže, napada i obmanjuje javnost. Gradonačelnik je potpuno svjestan da nikada nije bilo govora mržnje, “pljuvanja”, uvreda, laži i obmana objavljenih i napisanih od strane novinara na našem portalu, no radi svojih političkih interesa koristeći i zloupotrebljavajući svoju poziciju gradonačelnika na svim gradskim medijima (koje mi plaćamo) svojim verbalnim istupima guši slobodu govora i slobodu medija u Novskoj, umjesto da tu slobodu potiče, promiče i cijeni, posebice kada se radi o volonterskom radu svojih sugrađana za lokalnu zajednicu.

Gradski mediji očito su postali platforma kojima gradonačelnik Klasan nesmetano i po svojoj volji, kad god poželi, može spomenuti Novska.IN portal u onom svjetlu koji paše samo njemu s ciljem da nas diskreditira. Izgleda nas gradonačelnik gleda kao svo zlo ovoga svijeta i kao krivce za najgore stvari koje se događaju u našem društvu.

Problem predstavlja što se portal dotiče i političkog života u Novskoj, a pošto ne može kontrolirati rad portala, a to mu je najveći “trn u oku”, jer se gradonačelnik Klasan očito trudi kontrolirati svaku poru društvenog života grada Novske, vrlo mudro ga predstavlja kao portal svoje oporbe GO HDZ-a Novska, lažno nas i bez ijednog dokaza konstantno u svojim govorima i tekstovima na gradskim medijima, skupovima i sjednicama krasi prilozima “pljuju, lažu, samo vrijeđaju, obmanjuju javnost, truju mlade“, uz još mnoštvo kreativnih riječi, kao i pojedini anonimni komentatori na društvenim mrežama. “Truju mlade”?!

Političari su oduvijek napadali slobodne medije samo s jednim ciljem – “nemojte ih čitati i vjerovati njima, vjerujte samo meni što govorim jer mene ste izabrali”, samo da se održe na vlasti.

Postavljamo Vam pitanje – biste li Vi utrošili dane i mjesece svog rada, vremena i znanja u izradi i održavanju ovog projekta da bi onda svojim imenom i prezimenom javno blatili nečiji lik i djelo? Normalno da ne bi. Ako netko ne može podnijeti blagu kritiku na svoj rad, a to je u ovom slučaju gradonačelnik, je li to razlog za njegovo javno neargumentirano prozivanje svojih sugrađana, odnosno nas? Pokušajte biti objektivni i sami dati odgovor. Možda Vam padne na pamet “da, ali i vi ste pisali o njemu”. Da, naravno da jesmo i to samo dokazane činjenice. To je pravo i obveza svakog medija i novinara (Zakon o medijima – čl. 27.). On je gradonačelnik jednog grada, mi kao građani smo ga izabrali i plaćen je našim novcem – zato i postoje slobodni mediji da propituju sve. Ako ćemo gradonačelnikovom logikom, svaki medij u svijetu koji objavi barem jedan iole kritički članak o nekoj vlasti, on je “pljuvački nastrojen” i kontroliran od nečije oporbe? Niti jedna vlast u prošlosti čovječanstva nije bila med i mlijeko, stoga dobronamjerna kritika mudroj vlasti može biti način poboljšavanja svog rada, no očito, temeljeno na ovim napadima, ne i ovoj, koja je odmah po nastanku ovog portala odbacila svaku suradnju i krenula pomno isplaniranom kampanjom diskreditacije – prozivati nas da namjerno ne želimo pratiti rad gradske uprave, što sada upravo i rade te paralelno nas prozivati da „lažemo i napadamo“. Gdje i po čemu? Nikada niti jedan dopis nismo dobili da nam se ukazuje gdje je točan uzrok problema. Da je postojao, na njega bi smjesta reagirali. Iz Grada je došao tek jedan dopis, a njega se dotičemo niže u tekstu.

No, postoji jedna velika razlika između izjava gradonačelnika i svih naših članaka – mi svaki članak argumentiramo fotografijom, zvučnim zapisom ili skeniranim, potpisanim dokumentom te napisano garantiramo svojim imenom i prezimenom pred Zakonom i Agencijom za elektroničke medije, dok gradonačelnik u gradskim medijima samo izjavi “obmanjuju javnost i pljuju”, hodajući granicom javnog sramoćenja i narušavanja nečijeg ugleda – a i u ovom slučaju volonterskog rada. Vidite razliku? Gradonačelnik bi trebao dati konkretan dokaz prije ovakvih sramotnih napada na slobodu medija i slobodu govora. To do sada nije napravio jer niti ne može. Ali ako želite još dokaza da su njegove prozivke ciljane i planirane, nastavite čitati.

DOKAZ – GO HSLS Novska i Mladi liberali podržavaju napade na Novska.IN portal

mhlnovsa-270516-uvrede2Nedavno je na Facebook stranicama Mladih liberala Novska objavljen uvredljiv sadržaj nauštrb nas (link) , u kojem se, između ostalog, koriste riječi “luđaci poremećeni“. Sadržaj je objavljen u dva navrata i oba su ostavljena na toj stranici, a tamo se mogu naći i u trenutku objave ovog članka. Nakon našeg službenog dopisa poslanog (link) vrhu GO HSLS Novska i administratoru navedene stranice, koji je dokazano taj dopis vidio (link), odlučio je ne reagirati a uvrede još stoje kao na oglasnoj ploči. Žalosno je što ni Vedran Mihaljević, predsjednik Mladih liberala Novske i zamjenik gradonačelnika ne želi na iste uvrede reagirati i obrisati taj sadržaj – postupak koji traje pune 4 sekunde. Odgovora niti od vrha GO HSLS Novska, na čelu s predsjednikom i gradonačelnikom Vladom Klasanom, niti od MHL Novska nismo dobili, čime možemo naslutiti da su te uvrede namjerno ostavljene na njihovim Facebook stranicama.


mhlnovsa-270516-inbox3Da citiramo gradonačelnika Klasana (7. srpnja 2015. – tiskovna konferencija): “… na onom Fejsu vide se takve uvrede, što je nedopustivo za jedan javni portal … Znači ne može nitko dopustiti uvredljive sadržaje i onaj tko je odgovoran naravno da će odgovarati. Ali prvo idemo jednim dopisom kojim ćemo upozoriti na to …“.

Za uvrede koje nisu ni postojale na portalu gradonačelnik Klasan je prozivao nas, a sada na stvarne uvrede nauštrb drugih ne želi reagirati, kao niti njegov zamjenik.

 

TONSKI PRILOG - 7. srpnja 2015.

Kao građani ovog grada uvijek ćemo pozdraviti i pozdravljamo sve što će nam život u ovom gradu poboljšati i uljepšati, no upozoravat ćemo i na propuste, neovisno o kome se radi, a naši članci su najbolji dokaz. Onaj tko jedan slobodni medij naziva “pljuvačkim” je ona osoba kojoj ne paše postojanje takvog medija ili onaj koji se zbog njega osjeća ugroženo. Objektivna osoba će sagledati stvari s obje strane.

Izgleda da je počela politička kampanja za naredne izbore, a isčitavajući ove znakove možemo očekivati da će biti vrlo niska nauštrb Novska.IN portala kao da smo mi politička stranka, a ne da smo sredstvo javnog informiranja, i očito se neće birati sredstva. Gradonačelniče, NISMO politička stranka, već otvoreni nezavisni medij. Razlog napada je jasan – portal ide kontra gradonačelnikovih planova jer smijemo pisati o onome što gradski mediji ne smiju, odnosno o onim stvarima koje gradonačelniku iz samo njemu poznatih razloga ne pašu. Ako u to pribrojite da je Novska.IN portal jedan od čitanijih medija u široj okolici Novske, s preko milijun čitanja godišnje (link), možete uvidjeti zašto bi nekome smetalo postojanje jednog slobodnog i nezavisnog medija.

Gradonačelnik tvrdi da ne pišemo “ništa lijepo o radu gradske vlasti”. To je opet laž, jer objavljujemo i objavili smo sve bitnije novosti o radu gradske uprave (link), a kao dokaz tome slobodno prođite po arhivi portala. Objavili smo i prošlogodišnju tiskovnu konferenciju gradonačelnika Klasana u kojoj nas je lažno napao da smo “središte koji širi govor mržnje i uvreda (link), ponovno bez argumenata i dokaza, ali zbog svoje neinformiranosti i paušalnih ocjena u stvari je mislio na anonimnu Facebook stranicuNepravda u mom gradu (Novska)“, što je naveo i u svom službenom dopisu portalu. Naime, radi se o stranici na kojoj su za vrijeme prošlih izbora bile pisane slobodno možemo reći gnjusne stvari o građanima Novske od strane anonimnih pojedinaca. Bojimo se da je pitanje vremena kada će ti isti anonimni pojedinci ponovno hrabro zasjesti za svoje tipkovnice i aktivirati tu stranicu te okrenuti se ovaj put protiv Novska.IN portala. Naš upućen demanti na  gradonačelnikove izjave na toj tiskovnoj konferenciji nigdje do danas nisu objavljene, a gradonačelnik se za svoj lažni ispad nije ispričao.

Pokušajte opet, po treći put biti objektivni i uvidjeti pravu sliku tko koga vrijeđa i omalovažava – mi smo Vam, za razliku od gradonačelnika Klasana, opet dali sve dokaze. Ovaj demanti uputit ćemo i Radio postaji Novska, koji ga je dužan po Zakonu o medijima i objaviti u sljedećem broju Novljanskog vjesnika. Hoće ga objaviti?

No, zahvaljujemo se Vama, svim čitateljima Novska.IN portala, što nas pratite i čitate te što prepoznate drugačiji pristup predstavljanju vijesti vezanih za naš grad, a zahvalili bi se i gradonačelniku Klasanu na promociji.

Hvala gradonačelniče!