Novljanka Antonija Orlić odlična na najtežoj atletskoj disciplini – ultramaraton na 100km

Objavljeno: 16.09.2015 - 18:16 Piše: Luka Selenić Pročitano: 911 puta

Proteklog vikenda u nizozemskom gradiću Winschoten u Nizozemskoj održano je 27. svjetsko i 23. europsko prvenstvo u najtežoj, od strane IAAF-a priznatoj, atletskoj disciplini – ultramaratonu na 100km.

Ukupan broj učesnika bio je 240 iz 37 zemalja svijeta, a Hrvatska je svoje predstavnike imala u ženskoj kategoriji – Marija Vrajić iz OsijekVeronika Jurišić iz Zagreba, Nikolina Šustić iz Zagreba, Ingrid Nikolesić te naša novljanka Antonija Orlić. U muškoj kategoriji – Robert Radojković iz Rovinja i Hrvoje Lovelos Slovinac iz Zagreba, te dvostruki državni viceprvak Ivica Šakota iz Dubrovnika.

Rezultat Antonije Orlić (8:25:18), najbolji rezultat ikad ostvaren za tu poziciju, na mnogim prvenstvima je bilo dovoljno za top 15, a na nekima i za top 10. Osvojila je 28. mjesto na svjetskom i 21. na europskom prvenstvu. Ukupni prosjek 5:03/km. Osobni rekord spustila za 28 minuta.

Podsjećamo, Antonija je bila pobjednik ovogodišnje prve adrenalinske utrke u NovskojNOVSKArun8k.

Marija Vrajić (7:27:11) je novi državni rekord i 15. rezultat u svijetu svih vremena. Samo tri puta u povijesti se dogodilo da se s tim rezultatom nije pobijedilo, a prvi put da se s tim rezultatom osvojilo “samo” treće mjesto.

Veronika Jurišić (7:44:45 – 11. pozicija) je negdje oko 60-og mjesta svih vremena, i prvi put u povijesti da se s tim rezultatom na SP nije ušlo u top 10, često puta je na mnogim prvenstvima bilo dovoljno za medalju, na nekima čak i za zlatnu.

Nikolina Šustić je odustala, kao i Robert Radojković – kulminacija loše faze uzrokovane ozljedom. Šakota je završio stotku i to je bio njegov primarni cilj.

Amerikanka Camille Heron (7:08:35) je otrčala najbolji rezultat u posljednjih 8 godina, četvrti u povijesti.

Na svim dosadašnjim svjetskim prvenstvima je ekipno vrijeme koje je ostvarila Hrvatska reprezentacija (23:37:14) bilo dovoljno za jednu od medalja, na nekim prvenstvima i za zlatnu, ovog puta “samo” za 4. mjesto.

– Što reći nego da su sve tri cure prevazišle sebe, da se tako bori na velikim prvenstvima poput ovoga i da je to jedini način da se na njima osvoji medalja i u potpunosti su ih zaslužile, bez da su imale bilo kakvog popusta, izjavio je Dragan Janković, trener i izbornik Hrvatske reprezentacije.